Ekspedientka wyjmująca paragon z kasy fiskalnej

Awaria urządzeń fiskalnych jest bardzo problematyczną sytuacją dla funkcjonowania firmy oraz wymaga określonej procedury postępowania. Z jakimi usterkami najczęściej udają się do serwisu kas fiskalnych polscy przedsiębiorcy? Oto lista tych, które wymagają natychmiastowej naprawy oraz specjalnych formalności, jakie należy dopełnić.

Co najczęściej wymaga naprawy

Kasa fiskalna zmierzająca do naprawy z powodu uszkodzeńKasy fiskalne, jak każde inne urządzenia technologiczne, pod wpływem użytkowania podlegają uszkodzeniom (mechanicznym i systemowym). Do najczęściej zgłaszanych w serwisach usterek i problemów zalicza się:

  1. Dysfunkcję pojedynczych elementów składowych – najczęściej dotyczą one panelu głównego, wyświetlacza i rolek.
  2. Utratę danych bądź brak możliwości zapisania kopii zapasowych – co wyklucza efektowną pracę i realizację zadań.
  3. Uszkodzenie dysku – bardzo poważny problem, który wymaga szczególnie skrupulatnej diagnozy i przeprowadzenia profesjonalnych (czasem długotrwałych) czynności naprawczych.
  4. Trudności we współgraniu z zewnętrznymi urządzeniami (np. komputerem, drukarką, skanerem, terminalem płatniczym).
  5. Niewczytywanie połączenia z urządzeniami przenośnymi (USB czy kartą SD) – co skutkuje niemożnością zapisania na nich jakichkolwiek danych.

Nowoczesne firmy serwisowe, takie jak IT Progres w Legionowie, świadczą kompleksowe usługi naprawcze, obejmujące pomoc przy każdej z tych usterek. Dodatkowo, profesjonalni i doświadczeni pracownicy przeprowadzają:

  • okresowe przeglądy kas,
  • fiskalizację urządzeń pochodnych,
  • instalację i montaż urządzeń fiskalnych,
  • oraz (na życzenie klienta) specjalne przeszkolenie pracowników firmy z zakresu zapobiegania awariom kasowym.

Formalności związane z serwisem kas fiskalnych

Każdą awarię urządzeń fiskalnych właściciele firm, zgodnie z obowiązującym prawem, zobowiązani są zgłosić odpowiedniemu serwisantowi (i organowi podatkowemu). Wiąże się to również z zawieszeniem działalności gospodarczej, ponieważ nie można jej prowadzić bez ewidencji kasowej. Najbardziej wskazane jest w takiej sytuacji nabycie sprzętu rezerwowego. Jego ilość zależy od indywidualnych potrzeb firmy, a więc nie ma co do tej kwestii odgórnych wymogów.

Wybierz fachową pomoc

Problemy kas fiskalnych wymagają profesjonalnych usług serwisowych i dopełnienia niezbędnych formalności po to, by móc kontynuować prowadzenie działalności firmy zgodnie z obowiązującym prawem.

O popularnych w Legionowie programach księgowych można poczytać w innym tekście na naszym blogu – 3 popularne programy księgowe wybierane przez przedsiębiorców z Legionowa.