Laptopy poleasingowe to alternatywna dla zakupu nowego komputera. Oczywiście są one tańsze i jest to ich główna zaleta. Nie są jednak pozbawione innych, które poniżej wymienimy. Najpierw jednak krótko o tym, skąd się owe laptopy biorą.

Otóż pochodzą najczęściej z drugiej ręki, a sprzedawane są po okresie leasingu lub w jego trakcie z różnych powodów. Zazwyczaj są to komputery kilkuletnie choć można trafić na wyjątkowe okazje – jedno lub dwulatki w idealnym stanie. Jako że laptopy poleasingowe pochodzą często z firm z branży IT maja one dużą moc i wyprodukowane są przez znanych producentów. Laptopy poleasingowe stanowią niewątpliwie dobrą propozycję dla osób, które nie chcą inwestować w nowy i drogi sprzęt, acz zależy im na stosunkowo dobrej mocy komputera.

Zazwyczaj laptopy poleasingowe sprzedawane są przez firmy, które traktując je jak towar stale starają się szukać okazji dla swoich klientów. Często wykupują całą infrastrukturę informatyczną wysprzedającego ją przedsiębiorstwa. Jest to rynek jak każdy inny, należy być jedynie dobrze doinformowanym. Następnie poddają komputery sprawdzeniu, renowacji i z tym faktem wiąże się też to, iż laptopy poleasingowe posiadają gwarancję podobnie jak komputery nowe.

Laptopy poleasingowe i ich zalety

Jako że laptopy poleasingowe są sprzętem używanym, muszą posiadać dodatkowe poza ceną zalety, gdyż ona sama nie wystarczy by klient wydał pieniądze. Po co płacić za coś bezużytecznego? Wśród zalet laptopów poleasingowych można wymienić następujące walory:

Zalety wykorzystania laptopów polesingowych

  1. Laptopy poleasingowe są zwykle stosunkowo nowe, często dwuletnie.
  2. Moc przykładowych dwulatków jest godna zainteresowania, gdyż zazwyczaj firma je pierwotnie kupująca inwestowała w najnowocześniejszy hardware i jeszcze przez długi czas obsługują one najnowsze gry i programy.
  3. Niewątpliwą zaletą jest wobec powyższego ich relacja mocy do ceny.
  4. Są to zazwyczaj komputery dobrych marek, jak IBM czy DELL, które gwarantują bezawaryjną pracę.
  5. Alternatywa dla zakupu nie tylko sprzętu nowego, który o tych samych parametrach jest znacznie droższy, lecz również dla kupienia sprzętu nowego lecz słabszego, który… również jest zazwyczaj co najmniej dwa razy droższy.
  6. Windows jest w laptopach poleasingowych bezpłatny, licencja systemu zakupionego pierwotnie przechodzi na nowego użytkownika.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa poleasingowego

Oczywiście fakt, iż wymarzonego laptopa poleasingowego nie znajdzie się z dnia na dzień i często zajmuje to sporo czasu, wynika częściowo z różnego stanu obudowy, touchpada i matrycy. Większość z nas chce mieć niezniszczony sprzęt, zatem szukamy jak najmniej porysowanego i wizualnie „zużytego”. Tym samym większość laptopów podlega dyskwalifikacji podczas poszukiwań i zwykle pozostaje na aukcjach internetowych zaledwie kilka godnych uwagi. Wówczas przychodzi czas na szacowanie mocy komputera w relacji do ceny, w czym zwykle pomaga porównywanie z innymi laptopami poleasingowymi i nowymi komputerami.

Przy korzystnej cenie należy zwrócić uwagę na jedną z wymienianych wcześniej zalet w postaci licencji systemowej – powinna ona być dostępna. Ponadto ważna jest gwarancja, którą laptop również powinien posiadać. Jeśli wszystkie te warunki zostały spełnione można uznać laptop za godny uwagi i rozpatrzeć jego zakup.

Ostatnia już rzecz dotyczy sprawdzenia komputera przed zakupem. Dlatego warto go odebrać osobiście i przed sfinalizowaniem transakcji przeprowadzić kilka najprostszych testów graficznych, które podniosą temperaturę poszczególnych podzespołów. Powinno to ustrzec nas przed zakupem uszkodzonego laptopa poleasingowego przez ujawnienie się ewentualnych dysfunkcji.