Nowoczesna kasa fiskalna i jej obsługa

Praca na kasach fiskalnych wymaga odpowiedniego przeszkolenia w celu uzyskania wymaganych uprawnień. Jakich czynności dotyczy obsługa urządzeń fiskalnych i które z nich sprawiają najwięcej problemów?

Podstawowe czynności wykonywane na kasie fiskalnej

Kasa fiskalna z szerokim formatem druku

PS3000 Plus

Każdy kasjer, by efektownie wykonywać swoje obowiązki, musi opanować umiejętność sprawnego posługiwania się urządzeniem fiskalnym, które jest codziennym narzędziem jego pracy. Do głównych działań wykonywanych na kasie fiskalnej należą:

  • ewidencja wpłat gotówkowych,
  • obsługiwanie terminalu kart płatniczych,
  • posługiwanie się kodami kreskowymi z wykorzystaniem czytnika,
  • dokonywanie zwrotów i rabatów,
  • oznaczenie na paragonie odpowiedniej formy płatności (gotówka, karta płatnicza, przelew),
  • wykonywanie wydruków do koncesji alkoholowej,
  • rozliczanie utargu po odbytej zmianie.

Wszystkie te zadania należy wykonywać szybko i sprawnie, a więc należy opanować je w zaawansowanym stopniu. W przeciwnym wypadku, niezadowoleni byliby klienci i nasz pracodawca.

Kasy fiskalne oferowane przez IT Progres w Legionowie są niezwykle proste w obsłudze, co ułatwia zarówno prowadzenie z ich pomocą szkoleń, jak i wykonywanie codziennych obowiązków.

Dokonywanie korekty na paragonach

Nowoczesna kasa elektryczna z ekranem dotykowym

Kasa fiskalna Novitus Next

Do bardziej problematycznych czynności, które powinna opanować każda osoba starająca się lub początkująca na stanowisku kasjera, należą:

  • anulowanie paragonu (na którym wstawiono błędne dane) przed jego wydrukiem,
  • sporządzanie korekty paragonu (kiedy trzeba usunąć z niego dany towar lub zmienić jego ilość),
  • postępowanie w sytuacji, gdy wydrukowano paragon został wydrukowany z błędami (w przypadku rodzaju towarów, ich cen czy ilości).

Zadania te wymagają nie tyle sprawnego obsługiwania urządzenia kasowego, co wiedzy dotyczącej zachowań właściwych w tego typu przypadkach. Odpowiednio przeszkoleni pracownicy, którzy zdobyli wskazane uprawnienia i posiadają doświadczenie zawodowe, radzą sobie z nimi bez większych problemów, jednak początkującym kasjerom trudno jest opanować te czynności.

W obsłudze kas fiskalnych liczy się wprawa

Obsługa kasy fiskalnej obejmuje szereg (czasem skomplikowanych) operacji, które wymagają wiedzy teoretycznej i praktycznego przeszkolenia. Zdobycie uprawnień pracownika kasowego jest kluczowym etapem rozwoju zawodowego w branży handlowo-usługowej, jednak prawdziwe doświadczenie zdobywa się dzięki latom pracy na tym stanowisku.

O usterkach kas fiskalnych, które wymagają specjalistycznej pomocy, poczytać można w innym tekście na naszym blogu – 5 problemów, z którymi zgłaszają się do serwisu właściciele kas fiskalnych.