Kasy fiskalne służą ewidencji sprzedaży towarów lub usług. W większości wypadków przedsiębiorcy mają obowiązek korzystania z kas fiskalnych, choć Minister Finansów przewidział pewne wyjątki, np. sprzedaż wysyłkową lub próg dochodu nie przekraczający 20 tyś. złotych w okresie rozliczeniowym. Możliwe również są dofinansowania do zakupu kasy fiskalnej.

Kasy fiskalne w wyborze stanowią bardzo szeroką ofertę. W związku z tym, że poza producentem istnieją między nimi pewne funkcjonalne różnice, od ich wyboru zależy jakość i wygoda pracy. Warto więc przed zakupem poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z pełną ofertą rynkową i dopasowanie kasy fiskalnej do prowadzonej działalności gospodarczej.

Czynniki istotne przy wyborze kasy fiskalnej

Oczywiście wybór kasy fiskalnej uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Istnieją przy tym wskazówki pozwalające w prosty sposób dokonać optymalnego wyboru w tym zakresie. Do informacji, które należy brać pod uwagę przy wyborze należą:

  • prognozowana liczba wystawianych każdego dnia paragonów – w tym względzie kasy fiskalne „dzieli się”, ze względu na funkcjonalność, na kilka grup o następujących przedziałach wystawianych dziennie paragonów: 0-10, 10-100, 50-200 i 50-1000,
  • liczba kas fiskalnych – uzależniona np. od ilości okienek w punkcie sprzedaży,
  • obsługa kasy fiskalnej – czynnik ten dotyczy jej trwałości i skupia się na wstępnym określeniu częstości jej stosowania, od sporadycznej po regularną,
  • zabezpieczenie kasy fiskalnej – co dotyczy wbudowanych w nią elementów i ich pokrycia, a istotne jest w warunkach negatywnie wpływających na jej pracę i trwałość, które zależne są np. od zatłuszczania, zapylania i innych elementów, które negatywnie wpływają na elektronikę i mogą nawet prowadzić do jej awarii.

Kod z kasy fiskalnej

Do powyższych kryteriów należy dodać rodzaj prowadzonej działalności i w każdym przypadku uzależniać wybór kasy fiskalnej od tego czy prowadzona jest działalność usługowa, czy produkcyjna oraz jak duży jest zakład pracy, czy sprzedaż jest stacjonarna czy mobilna, jednoosobowa lub rozbudowana oraz jak szeroki jest asortyment.

Kasy fiskalne – wybór w zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej i dodatkowych czynników

Biorąc pod uwagę powyżej zaprezentowane dane, wybór kasy fiskalnej jest w pewnym stopniu ułatwiony. Można w tym względzie stosować różne kryteria doboru, jednak skupiając się na wielkości przedsiębiorstwa i rodzaju usług kasy fiskalne dobrze dobrać zgodnie z następującymi zmiennymi:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza, niska liczba paragonów dziennie (0-10) – optymalna kasa fiskalna niewielkich gabarytów z małą bazą towarową, w zależności od potrzeby z czytnikiem kodów kreskowych, wagą, np. w małym sklepiku, na bazarze etc.,
  • sprzedaż mobilna, obwoźna, np. samochód z lodami, taksówka – również niewielka kasa fiskalna z małą bazą towarową, lecz o silnym akumulatorze i z ładowarką samochodową,
  • niewielka sprzedaż wielostanowiskowa, np. apteka, ilość paragonów dziennie od 50 do 200 – optymalna będzie drukarka fiskalna z dużą bazą towarową, wraz z czytnikami kodów kreskowych, wagą, szufladą oraz pomocami w postaci elektronicznej bazy towarów, systemu sprzedaży internetowej, odpisami, rabatami etc.; rozwiązanie to sprawdza się również w przypadku hurtowni,
  • duży sklep w tym hipermarket, liczba paragonów dziennie najwyższa (50-1000 lub więcej) – drukarki fiskalne z dużą bazą towarową wraz z kopiowaniem elektronicznym; dodatkowo pomocne są w tym wypadku: czytniki kodów kreskowych, szuflada, waga do etykiet, terminale płatnicze z usługami sieciowymi, rabatowaniem, możliwością odpisywania, stanem magazynowym, sprawdzaniem cen.

Kasy fiskalne Legionowo

Nasza firma IT Progres w Legionowie prowadzi sprzedaż i serwis kas fiskalnych w woj. mazowieckim. W związku z naszym doświadczeniem skupiamy się na dostarczaniu firmom kas i drukarek fiskalnych najwyższej jakości. Montujemy i serwisujemy kasy fiskalne, a wobec treści niniejszego artykułu, doradzamy w wyborze optymalnej, dla rodzaju prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej, kasy fiskalnej.