Urządzenia fiskalne służą do ewidencjonowania sprzedaży towarów i usług. Zgodnie z ustawą niemal każdy podmiot gospodarczy powinien z nich korzystać. Ich wybór jest szeroki i spełnia kryteria zarówno funkcjonalności dostosowanej do rodzaju prowadzonej działalności, jak i osiąganych przez firmę obrotów. Warto również wiedzieć, iż zakup urządzenia fiskalnego może być dofinansowany.

Urządzenia fiskalne wybierane są przez przedsiębiorców na podstawie kilku kryteriów, które pozwalają optymalnie dostosować ich funkcjonalność do przewidzianej pracy. Bierze się tu pod uwagę ilość wystawianych dziennie paragonów, stacjonarną lub mobilną formę sprzedaży, osiągane obroty, ilość stanowisk pracy, a także dodatkowe funkcje, jak: wagi, szuflady, wbudowane systemy handlowe, czytniki kodów kreskowych etc.

Powszechne urządzenia fiskalne

W grupie urządzeń fiskalnych stosowanych na co dzień w wielu przedsiębiorstwach wyróżnić można głównie kasy i drukarki fiskalne. Ich funkcjonalność jest zazwyczaj dobrana do charakteru działalności, a dodatkowe funkcje ułatwiają pracę.

Generalnie kasy fiskalne dzieli się na:

  • małe – które najlepiej sprawdzają się w niewielkich punktach handlowych, zazwyczaj jednoizbowych,
  • średnie – z nieco większą ilością funkcji, zapewniające najwyższą funkcjonalność i wygodę pracy przy wyższej od przeciętnej sprzedaży,
  • mobilne – niewielkich rozmiarów często wraz z ładowarkami samochodowymi, gdyż służą głównie do sprzedaży obwoźnej, a najpowszechniej stosują je taksówkarze,
  • systemowe – a innymi słowy wielostanowiskowe; można dzięki nim stworzyć system kas np. w przypadku sprzedaży w kilku okienkach lub przy kilku stanowiskach.

W dużych sklepach, hurtowniach czy hipermarketach, acz nie tylko, zazwyczaj stosuje się drukarki fiskalne. Najczęściej są to:

  • tzw. drukarki sklepowe – nie charakteryzuje ich nic specjalnego poza faktem, iż przystosowane są do obsługi klienta w punktach o dużym natężeniu sprzedaży,
  • tzw. drukarki dedykowane – posiadające dodatkowe funkcje, np. oddzielną grupę stanowią drukarki dedykowane aptekom,
  • oraz drukarki przenośne – sprawdzające się przy sprzedaży zewnętrznej, sezonowej etc., lecz wielostanowiskowej.

Przykładowy terminal płatniczy

Główna różnica między drukarkami a kasami fiskalnymi polega na tym, że te pierwsze stanowią niezależne urządzenia z wbudowanym systemem rejestrowania sprzedaży, natomiast drukarki muszą współpracować z urządzeniem nadzorującym ich pracę, co zazwyczaj czyni komputer. Wybierane są w zależności od potrzeb. Nie istnieją oddzielne przepisy, które nakazywałyby przedsiębiorcom wybór określonych urządzeń fiskalnych potwierdzających obrót towarami i usługami, gdyż wszystkie spełniają to samo zadanie.

Urządzenia fiskalne Legionowo

Wśród sprzedawanych przez IT Progres z Legionowa urządzeń fiskalnych znajdują się sprawdzone kasy, drukarki czy terminale płatnicze. Ich sprzedażą zajmujemy się od wielu lat i na przestrzeni tego czasu mieliśmy okazję sprawdzić, które z nich są najbardziej niezawodne oraz funkcjonalne i je właśnie pozostawiliśmy w naszej ofercie. Prowadzimy również serwis urządzeń fiskalnych zarówno gwarancyjny, jak i spełniający indywidualne potrzeby klientów. Urządzenia fiskalne to nasze oczko w głowie. Zapraszamy do przejścia na podstronę z ich ofertami.