wymagane uprawnienia do podjęcia pewnych czynności

Obsługa kasy fiskalnej nie jest prostym zadaniem. Wymaga nabycia umiejętności wykonywania wielu, nieraz bardzo złożonych i skomplikowanych, czynności uwarunkowanych dodatkowo rodzajem urządzania i funkcjami, jakie posiada. Pracownicy firm, zwłaszcza handlowo-usługowych, są zobowiązani do zdobycia uprawnień niezbędnych do obsługi kasy fiskalnej. Oto obszar podstawowych działań, jakie obejmuje szkolenie w tym zakresie.

Podstawowe czynności przy obsłudze kas fiskalnych

Aby uzyskać uprawnienia do obsługi urządzeń fiskalnych, należy opanować szereg ważnych działań i operacji, dokonywanych przy użyciu kasy, m.in.:

  • ewidencjonowanie wpłat gotówkowych,
  • przyjmowanie zwrotów,
  • rozliczanie utargu,
  • sprzedawanie produktów przy zastosowaniu kodów towarowych PLU,
  • anulowanie paragonu z błędnymi danymi przed jego wydrukowaniem,
  • dokonywanie korekty paragonu,
  • sposób postępowania w przypadku wystawianie i wydrukowania błędnego paragonu (z nieodpowiednim towarem, jego ilością lub ceną),
  • wystawianie rabatów cenowych lub procentowych,
  • obsługiwanie terminalu kart płatniczych.

Prawidłowe i sprawne korzystanie z kas fiskalnych wymaga nabycia tych umiejętności w biegłym stopniu. Jedynie praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu wyposaża w nie pracownika na tyle, by mógł samodzielnie wykonywać powierzone mu zadania.

Szkolenia w zakresie obsługi kas fiskalnych

Kasa fiskalna do której obsługi wymagane są specjalne uprawnienia

Kasa fiskalna Novitus Next

Wysoko cenionymi przez pracodawcę są osoby, które posiadają już uprawnienia w zakresie obsługi urządzeń fiskalnych, bowiem ich organizacja wiąże się z kosztami, które ponosi właściciel firmy. Jeśli jednak zatrudnione osoby jeszcze nie zdobyły takich udokumentowanych kompetencji, zostają odpowiednio przeszkolone (w początkowym okresie pracy).

Szkolenie można (i warto) odbyć na własną rękę jeszcze przed aplikowaniem o pracę na stanowisku kasowym. Najprostszy kurs nie trwa długo (niektóre są nawet jednodniowe). Jego zwieńczeniem jest egzamin końcowy, którego pozytywne ukończenie wyposaża w potrzebny dokument (zwykle w formie zaświadczenia).

Obsługa kas fiskalnych w praktyce

Opanowanie obsługi kas fiskalnych nie jest więc tak prostą umiejętnością, jakby się z pozoru mogło wydawać. Zdobycie uprawnień wymaga zaangażowania, czasem także (w przypadku indywidualnie odbywanych szkoleń) nakładów finansowych, ale jest cenionym atutem ubiegających się o pracę na stanowisku kasowym.

O tym, jakie kasy fiskalne wybierają przedsiębiorcy z Legionowa i okolic, możesz przeczytać w kolejnym wpisie na naszym blogu – Jakie kasy fiskalne wybierają firmy z Legionowa.